Jeden táta měl tři syny (было у одного папы три сына; jeden – один; táta – папа; mít – иметь); nejstarší se jmenoval Martin, druhý Matěj a nejmladší Michal (самого старшего звали Мартин, второго – Матей, а самого младшего – Михал; jmenovat se – называться). Všichni tři byli odrostlí, když se jedenkráte táta rozstonal a za několik dní k smrti se chystal (все трое уже подросли, когда как-то раз отец разболелся и через несколько дней уже стал готовиться к смерти; odrostlý – взрослый; jedenkráte – однажды; rozstonat se /книжн./ – заболеть; chystat se – готовиться).
Jeden táta měl tři syny; nejstarší se jmenoval Martin, druhý Matěj a nejmladší Michal. Všichni tři byli odrostlí, když se jedenkráte táta rozstonal a za několik dní k smrti se chystal.
I povolal chlapce k loži a pravil (и позвал он мальчиков к /своему/ ложу и молвил; povolat – позвать; chlapec – мальчик; pravit /устар./ – молвить): „Víte, děti, že nemám jiného bohatství než tu chalupu, kocoura, kohouta a kosu (вы знаете, дети, что у меня нет другого богатства, кроме этой избы, кота, петуха и косы; než – кроме; kocour – кот; kohout – петух; kosa – коса). V chalupě přebývejte a z těch tří věcí si každý jednu vezměte (живите в избе и из этих трех предметов каждый возьмите себе по одному; přebývat – обитать). Nevaďte se, buďte vždy svorni, a pánbůh vám požehná (не ссорьтесь, всегда будьте дружны, и Господь Бог вас благословит; vadit se – ссориться; vždy – всегда; svorný – дружный; požehnat – благословить)!“ To dořekl a umřel (он досказал это и умер; doříci – досказать).
I povolal chlapce k loži a pravil: „Víte, děti, že nemám jiného bohatství než tu chalupu, kocoura, kohouta a kosu. V chalupě přebývejte a z těch tří věcí si každý jednu vezměte. Nevaďte se, buďte vždy svorni, a pánbůh vám požehná!“ To dořekl a umřel.
Když synové tátu pochovali, rozdělili své dědictví (когда сыновья похоронили папу, они разделили свое наследство; pochovat – похоронить; dědictví – наследство). Martin si vzal kosu, protože s ní uměl dobře sekat (Мартин взял себе косу, потому что умел ею хорошо косить), Matěj si vzal kohouta a Michal si vzal kocoura (Матей себе взял петуха, а Михал – кота).
Když synové tátu pochovali, rozdělili své dědictví. Martin si vzal kosu, protože s ní uměl dobře sekat, Matěj si vzal kohouta a Michal si vzal kocoura.
„Ale milí bratři,“ řekl Martin, „doma všichni zůstat nemůžeme, sice bychom hladem umřeli (но, дорогие братья, – сказал Мартин, – дома все мы остаться не можем, иначе мы умрем: «умерли бы» от голода; všichni – все; sice – иначе; bychom – мы бы). Pobuďte vy dva zde a nějak si zatím pomozte, já půjdu s kosou do světa (побудьте вы двое здесь и как-нибудь пока что разберитесь: «помогите себе», а я пойду с косой по свету; zde – здесь; nějak – как-нибудь; zatím – пока что; pomoct – помочь).“
„Ale milí bratři,“ řekl Martin, „doma všichni zůstat nemůžeme, sice bychom hladem umřeli. Pobuďte vy dva zde a nějak si zatím pomozte, já půjdu s kosou do světa.“
Měli se všichni tři rádi, a co jeden chtěl, to chtěl také druhý (все трое любили друг друга, и чего один хотел, того хотел и другой; mít rád – любить). Protož nestavěli se nijak proti bratrovu návrhu (потому они никак не выступали против предложения брата; stavět se – зд.: выступать; návrh, m – предложение).
Měli se všichni tři rádi, a co jeden chtěl, to chtěl také druhý. Protož nestavěli se nijak proti bratrovu návrhu.
Martin vzal kosu a šel do světa (Мартин взял косу и пошел по свету). Chodil dlouho a dlouho, ale nikde práci nenašel; konečné přišel do jedné země (он ходил долго-долго, но нигде не нашел работы; в конце концов пришел он в одну страну; práce – работа; země – страна), kde byli lidé ještě tuze hloupí (где люди были еще очень глупые; tuze – очень). Když přichází k městu, potká jednoho člověka a ten se ho ptá, co nese (когда он подходит к городу, то встречает одного человека, и тот его спрашивает, что он несет; přicházet – подходить; potkat – встретить; ptát se – спросить).
Martin vzal kosu a šel do světa. Chodil dlouho a dlouho, ale nikde práci nenašel; konečné přišel do jedné země, kde byli lidé ještě tuze hloupí. Když přichází k městu, potká jednoho člověka a ten se ho ptá, co nese.
„Kosu nesu,“ odpověděl Martin (косу несу, – ответил Мартин; odpovědět – ответить).
„A co je to, a nač (а что это и на что)?“
„Tím se tráva seče (этим траву косят; sekat – косить).“
„Kosu nesu,“ odpověděl Martin.
„A co je to, a nač?“
„Tím se tráva seče.“
„Tím se tráva podžírá (этим траву подгрызают; podžírat – подгрызать /диал./)? I toť je výborná věc (ну, это действительно отличная вещь; toť – действительно; výborný – отличный); my musíme trávu rukama trhat (мы вынуждены траву руками рвать; trhat – рвать), což nás velké namáhání stojí (что нам стоит больших усилий; což – что; namáhání, n /устар./ – усилие). Kdybyste chtěl k našemu králi jíti, on by vám toho podžírače dobře zaplatil (если бы вы захотели пойти к нашему королю, он бы вам за этого подгрызателя хорошо заплатил; kdybyste – если бы вы).“
„Tím se tráva podžírá? I toť je výborná věc; my musíme trávu rukama trhat, což nás velké namáhání stojí. Kdybyste chtěl k našemu králi jíti, on by vám toho podžírače dobře zaplatil.“
„I proč ne, to udělám (почему же нет, так /и/ сделаю; proč – почему; udělat – сделать).“ Pán ho vedl hned ke králi, který se tomu nástroji velice divil (господин его тотчас отвел к королю, который этому инструменту очень удивился; – вести; hned – тотчас; nástroj – инструмент; velice – очень; divit se – удивляться), a hned Martina zjednal, aby šel na královská luka trávu podžírat (и сразу нанял Мартина, чтобы он шел на королевские луга траву подгрызать; zjednat – нанять; , f /устар. мн. ч. luka/ – луг).
„I proč ne, to udělám.“ Pán ho vedl hned ke králi, který se tomu nástroji velice divil, a hned Martina zjednal, aby šel na královská luka trávu podžírat.
Martin šel, a s ním množství diváků (Мартин пошел, и с ним множество зрителей; divák – зритель). Než Martin nebyl hloupý, vrazil kosu v půl louce do země (но Мартин, не будь дурак: «не был глупым», воткнул косу посередине луга в землю; než – но; vrazit – воткнуть; v půl = v půlce – посередине), řekl jednomu služebníku, aby přinesl v poledne oběd pro dva, pak odehnal z louky všechny diváky (сказал одному из слуг, чтобы тот принес в полдень обед на двоих, после чего прогнал с луга всех зевак; služebník – слуга; poledne, n – полдень; pak – потом; odehnat – прогнать). V poledne, když přinesli služebníci oběd pro dva, divili se, že je takový kus louky posečen (в полдень, когда принесли слуги обед для двоих, удивились, что такой /большой/ участок луга покошен; kus – кусок). „Bude váš podžírač také jíst?“ ptali se Martina (ваш подгрызатель тоже будет есть? – спрашивали /они/ Мартина; také – также; jíst – есть; ptát se – спрашивать).
Martin šel, a s ním množství diváků. Než Martin nebyl hloupý, vrazil kosu v půl louce do země, řekl jednomu služebníku, aby přinesl v poledne oběd pro dva, pak odehnal z louky všechny diváky. V poledne, když přinesli služebníci oběd pro dva, divili se, že je takový kus louky posečen. „Bude váš podžírač také jíst?“ ptali se Martina.
„Když dělá, musí se krmit (если он работает, то должен и кушать; muset – быть должным; krmit se – кушать). Ale jděte jen sbohem a nechte nás o samotě (но только идите с Богом и оставьте нас одних; samota, f – одиночество).“ Sloužící odešli, a Martin snědl oběd pro dva sám (слуги ушли, и Мартин один съел обед на двоих; sníst – съесть; sám – один).
„Když dělá, musí se krmit. Ale jděte jen sbohem a nechte nás o samotě.“ Sloužící odešli, a Martin snědl oběd pro dva sám.
„Toť jsem měl výborný nápad, že jsem chtěl oběd pro dva (вот уж отличная пришла мне мысль, что я захотел обед на двоих); kdyby byli přinesli jen pro jednoho, nebyl bych se najedl (если бы принесли только на одного, я бы не наелся; kdyby – если бы; najíst se – наесться).“ Tak to dělal den jak den (так он поступал день за днем), až všechny louky posekal (пока не скосил все луга). Když byl se vším hotov, šel si ke králi pro peníze s kosou na rameně (когда он со всем закончил: «был готов», пошел к королю за деньгами с косою на плече; rameno (-а) – плечо).
„Toť jsem měl výborný nápad, že jsem chtěl oběd pro dva; kdyby byli přinesli jen pro jednoho, nebyl bych se najedl.“ Tak to dělal den jak den, až všechny louky posekal. Když byl se vším hotov, šel si ke králi pro peníze s kosou na rameně.
„Tvůj podžírač tedy sám trávu podžírá (значит, твой подгрызатель сам траву подгрызает; tedy – значит)?“ ptal se král (спросил король).
„Sám, královská Milosti (сам, /ваша/ королевская милость)!“ odpověděl ferina (ответил плут; ferina – плут).
„Jestlipak bys nám ho tady nechal za tisíc zlatých (оставил бы ты его нам здесь за тысячу золотых; jestlipak – ли; tady – здесь; nechat – оставить)?“
„Tvůj podžírač tedy sám trávu podžírá?“ ptal se král.
„Sám, královská Milosti!“ odpověděl ferina.
„Jestlipak bys nám ho tady nechal za tisíc zlatých?“
„Stojí ovšem za více, ale dám vám ho za ty peníze (он, конечно, стоит больше, но я вам его за эти деньги отдам),“ pravil sekáč (молвил косарь), složil kosu a přijav peníze, šel domů (снял косу и, взяв деньги, пошел домой; složit – сложить; přijmout – принять). Král dal kosu do jednoho pokoje postavit (король велел: «отдал» косу поставить в отдельную комнату; pokoj, m – комната), aby se jí nic nestalo (чтобы с ней ничего не случилось; nic – ничего; stát se – случиться).
„Stojí ovšem za více, ale dám vám ho za ty peníze,“ pravil sekáč, složil kosu a přijav peníze, šel domů. Král dal kosu do jednoho pokoje postavit, aby se jí nic nestalo.
Přišel druhý rok, tráva narostla a byl čas, aby se pokosila (подошел следующий год, трава подросла, и настало время ее косить: «чтобы ее покосили»; čas, m – время). Tu poručil král, aby se vynesl podžířač na louku (тут приказал король, чтобы вынесли подгрызатель на луг; poručit – приказать; vynést – вынести). S největší slávou přišli na louku, vrazili ho vprostřed do země a odešli pryč (с огромными почестями пришли они на луг, воткнули его посередине в землю и ушли прочь; největší – наибольший; sláva – слава; vrazit – воткнуть; uprostřed – посередине), jsouce v domnění (предполагая: «будучи в предположении»; jsouce – причастие от jsou – 3-е лицо мн. числа от «быть»; domnění – предположение), že to nemá podžírač rád, když se na něho někdo dívá (что подгрызатель не любит, когда на него кто-то смотрит; dívat se – смотреть). V poledne se přihnali s obědem dychtiví, aby viděli, mnoho-li už je uděláno (в полдень примчались с обедом жаждущие видеть, много ли уже сделано; přihnat se – примчаться; dychtivý – жаждущий). Ale kosa stála, kam ji ráno postavili; to jim bylo divno (но коса стояла, куда ее утром поставили; это им было странно; kam – куда; ráno – утром; divno = divně – странно). Položili oběd k ní a šli ke králi s vyřízenou (положили к ней обед и пошли к королю ни с чем; položit – положить; vyřízený – исполненный, s vyřízenou – ни с чем).
Přišel druhý rok, tráva narostla a byl čas, aby se pokosila. Tu poručil král, aby se vynesl podžířač na louku. S největší slávou přišli na louku, vrazili ho vprostřed do země a odešli pryč, jsouce v domnění, že to nemá podžírač rád, když se na něho někdo dívá. V poledne se přihnali s obědem dychtiví, aby viděli, mnoho-li už je uděláno. Ale kosa stála, kam ji ráno postavili; to jim bylo divno. Položili oběd k ní a šli ke králi s vyřízenou.
„Vždyť bylo hned první půldne tolik podžíráno, když s ní ten člověk přišel (ведь за первые полдня столько было сгрызено, когда с ней тот человек пришел; vždyť – ведь; hned – сейчас; tolik – столько); proč asi nechce dělat?“ myslil si král a vrtěl hlavou (почему же она не хочет работать: «делать»? – думал про себя король и крутил головой; proč asi – почему же; vrtět – вертеть). Ale večer přišel služebník zase (но вечером снова пришел слуга; zase – снова), řka, že se kosa ani louky, ani oběda netkla (сказав, что коса ни луга, ни обеда не коснулась; říct – сказать; ani – ни; tknout se – коснуться).
„Vždyť bylo hned první půldne tolik podžíráno, když s ní ten člověk přišel; proč asi nechce dělat?“ myslil si král a vrtěl hlavou. Ale večer přišel služebník zase, řka, že se kosa ani louky, ani oběda netkla.
„Toť musí mít učarováno,“ řekl král (тогда она, должно быть, заколдована: «это она должна иметь заколдовано», – сказал король; učarovat – заколдовать), „dejte jí vysázet dvacet ran, a jestli ještě nic neudělá, zakopáme ji (дайте ей двадцать ударов /плетью/, и если она еще /раз/ ничего не сделает, мы ее закопаем»; vysázet – зд.: всыпать; rána, f – удар; zakopat – закопать).“
„Toť musí mít učarováno,“ řekl král, „dejte jí vysázet dvacet ran, a jestli ještě nic neudělá, zakopáme ji.“
Na slavný rozkaz přinesli na louku lavici (согласно торжественному приказу принесли на луг скамью; rozkaz – приказ; lavice – скамья), položili kosu na ni a biřic jí dvacet vysázel (положили косу на нее, и судебный пристав всыпал ей двадцать ударов; biřic – судебный пристав). Kosa vyskakovala po každé ráně nad lavici (коса после каждого удара подпрыгивала над скамьей; vyskakovat – подпрыгивать), a leckterého všetečku švihla přes nos (и многих проныр хлестнула по носу; leckterý – не один; всякий; všetečka – проныра; švihnout – хлестнуть). „On ji učaroval,“ křičeli všichni, „zakopejte ji (он ее заколдовал, – кричали все, – закопайте ее)!“ To také učinili, zakopali kosu do země a podžírali trávu rukama jako kdy jindy (так и сделали, закопали косу в землю и рвали траву руками, как и раньше: «как и в другое время»; učinit – сделать; jindy – в другой раз).
Na slavný rozkaz přinesli na louku lavici, položili kosu na ni a biřic jí dvacet vysázel. Kosa vyskakovala po každé ráně nad lavici, a leckterého všetečku švihla přes nos. „On ji učaroval,“ křičeli všichni, „zakopejte ji!“ To také učinili, zakopali kosu do země a podžírali trávu rukama jako kdy jindy.
Zatím měli bratři dobré časy a žehnali otce (между тем для братьев наступили хорошие времена, и они благословляли отца; zatím – между тем; žehnat – благословлять), že jim tak výnosné dědictví zanechal (что им такое доходное наследство оставил; výnosný – доходный; zanechat – оставить). Za nějaký čas, když peníze docházely, řekl Matěj (через некоторое время, когда деньги /уже/ заканчивались, Матей сказал; docházet – заканчиваться): „Teď půjdu já se svým kohoutem do světa, snad ho tak dobře odbudu, jako ty kosu (теперь пойду я со своим петухом по свету, может быть, я от него так же успешно избавлюсь, как ты – от косы»; teď – теперь; snad – может быть; odbýt – избавиться).“
Zatím měli bratři dobré časy a žehnali otce, že jim tak výnosné dědictví zanechal. Za nějaký čas, když peníze docházely, řekl Matěj: „Teď půjdu já se svým kohoutem do světa, snad ho tak dobře odbudu, jako ty kosu.“
„Jen jdi hodně daleko, kde jsou ještě hloupí lidé (только иди очень далеко, где остались еще глупые люди; hodně – зд.: очень), v Čechách bys mnoho nedostal,“ radil mu Martin (в Чехии ты бы много не получил, – посоветовал ему Мартин; bys – ты бы; dostat – получить; radit – советовать).
Matěj vzal dědictví a šel (Матей взял наследство и пошел; dědictví – наследство). I přišel zase k jednomu městu a potkal pána (и пришел он опять-таки к одному городу и встретил /одного/ господина; potkat – встретить; zase – снова).
„Copak to neseš, člověče?“ ptal se pán (что это ты несешь, дружище? – спросил /этот/ господин; člověče – дружище /фамильярное обращение/).
„Nesu kohouta,“ odpověděl Matěj (я несу петуха, – ответил Матей).
„Takové ptáky zde nemáme, k čemu je dobrý?“ (таких птиц у нас здесь нет, на что он годится?)
„Jen jdi hodně daleko, kde jsou ještě hloupí lidé, v Čechách bys mnoho nedostal,“ radil mu Martin.
Matěj vzal dědictví a šel. I přišel zase k jednomu městu a potkal pána.
„Copak to neseš, člověče?“ ptal se pán.
„Nesu kohouta,“ odpověděl Matěj.
„Takové ptáky zde nemáme, k čemu je dobrý?“
„Ten pták přivolává den (эта птица призывает день; přivolat – призывать).“
„I toť je div divoucí (и вправду диво дивное). My musíme pokaždé den vyprovázet tam za ten vrch (нам приходится каждый раз провожать день туда, за тот холм; pokaždé – каждый раз; vyprovázet – провожать; tam – туда; vrch – холм) a ráno mu zase jíti naproti, což nám velké nepohodlí dělá (и утром ему снова идти навстречу, что нам приносит большое неудобство; nepohodlí – неудобство). Kdyby měl ten pták takovou vlastnost, zaplatil by ti ho král mnoha tisíci (если бы у этой птицы было такое свойство, заплатил бы тебе /за нее/ король много тысяч; vlastnost, f – свойство).“
„I toť je div divoucí. My musíme pokaždé den vyprovázet tam za ten vrch a ráno mu zase jíti naproti, což nám velké nepohodlí dělá. Kdyby měl ten pták takovou vlastnost, zaplatil by ti ho král mnoha tisíci.“
„Vždyť se můžete přesvědčit (ведь вы можете убедиться),“ řekl Matěj a šel s pánem ke králi (сказал Матей и пошел с /этим/ господином к королю; přesvědčit se – убедиться). „Milostivý králi, ten člověk má ptáka voláka, který den přivolává (милостивый государь, у этого человека есть птица-крикун, которая день призывает), a když jde spát, jde den také spát (и когда она идет спать, день тоже идет спать; jít – идти).“
„Vždyť se můžete přesvědčit,“ řekl Matěj a šel s pánem ke králi. „Milostivý králi, ten člověk má ptáka voláka, který den přivolává, a když jde spát, jde den také spát.“
„I to by nebyl penězi k zaplacení, jestli tomu tak, kterak povídáš (ему цены нет: «его нельзя бы было оплатить деньгами», если это так, как ты говоришь; zaplacení, n – оплата; kterak – как; povídat – говорить).“
„Milostivý králi, můžete se brzy přesvědčit (милостивый государь, скоро вы сами сможете убедиться /в этом/).“
„I to by nebyl penězi k zaplacení, jestli tomu tak, kterak povídáš.“
„Milostivý králi, můžete se brzy přesvědčit.“
Dali tedy kohoutu zlatou posadu a kohout spokojen s novým bytem brzy se uhnízdil (итак, дали петуху золотую клетку, и петух, довольный новым жилищем, скоро устроил /там/ гнездо; tedy – итак; posada, f – клетка; byt, m – жилище; uhnízdit se – устроить гнездо). Netrvalo to dlouho, a den odešel, aniž ho byl kdo vyprovodil (немного времени прошло: «это не длилось долго», и день ушел, причем никто его не провожал; trvat – длиться; aniž – причем не, без того чтобы; vyprovodit – проводить). Král byl rád, a rána se ani dočkat nemohl (король был рад и /все/ не мог дождаться утра; dočkat se – дождаться). O půlnoci vstali a dávali pozor, jak bude kohout den přivolávat (в полночь /все/ встали и наблюдали, как петух будет день призывать; dávat pozor – наблюдать).
Dali tedy kohoutu zlatou posadu a kohout spokojen s novým bytem brzy se uhnízdil. Netrvalo to dlouho, a den odešel, aniž ho byl kdo vyprovodil. Král byl rád, a rána se ani dočkat nemohl. O půlnoci vstali a dávali pozor, jak bude kohout den přivolávat.
Bila hodina – nic, bily dvě, kohout zakokrhal a všichni se rozděsili, co to za divný zpěv (пробил один час – ничего, пробило два – петух закукарекал, и все перепугались, что это за странная песня; zakokrhat – закукарекать; rozděsit se /устар./ – перепугаться; divný – странный; zpěv – песня). Bily tři hodiny, kohout zase kokrhal, a tak pořád (пробило три часа, петух снова закукарекал, и так все время; pořád – все время), až do čtyř hodin, kdy se již docela rozbřesklo (до четырех часов, когда уже довольно-таки рассвело; až do – вплоть до; již – уже; docela – совсем; rozbřesknout se – рассветать). Když král viděl, že kohout opravdu den přivolal (когда король увидел, что петух и вправду вызвал день), poručil, aby dali Matěji z pokladnice pět tisíc (он приказал, чтобы Матею выдали из казны пять тысяч; pokladnice – казна) a vším aby ho uctili (и чтобы всячески его почтили; uctít – почтить). Matěj shrábl peníze, dobře se najedl, napil a potom králi poděkoval a odešel domů (Матей сгреб деньги, вдоволь наелся, напился, потом поблагодарил короля и пошел домой; shrábnout – сгрести; najíst se – наесться; poděkovat – поблагодарить).
Bila hodina – nic, bily dvě, kohout zakokrhal a všichni se rozděsili, co to za divný zpěv. Bily tři hodiny, kohout zase kokrhal, a tak pořád, až do čtyř hodin, kdy se již docela rozbřesklo. Když král viděl, že kohout opravdu den přivolal, poručil, aby dali Matěji z pokladnice pět tisíc a vším aby ho uctili. Matěj shrábl peníze, dobře se najedl, napil a potom králi poděkoval a odešel domů.
Bratři ho s radostí přivítali a měli se zase nějaký čas dobře (братья его с радостью приветствовали, и снова у них было какое-то время все хорошо; vítat – приветствовать; nějaký – какой-то; čas, m – время), že však s penězi nehospodařili, rozkoulely se jim dosti brzo (но, поскольку они с деньгами не хозяйствовали, разлетелись они у них достаточно быстро; však – но; hospodařit – вести хозяйство; rozkoulet se – /разг./ раскатиться; dosti = dost – достаточно). Když jich bylo už namále, řekl Michal (когда их было уже мало, Михал сказал): „Nyní, bratři, půjdu já do světa a po svém štěstí se ohlídnu (теперь, братья, пойду я по свету и поищу свое счастье: «поогляжусь /в поисках/ своего счастья»; ohlédnout se – оглянуться). Snad dostanu za kocoura také tolik, co jste vy dostali (может, получу за кота столько же, сколько и вы получили; dostat – получить).“
Bratři ho s radostí přivítali a měli se zase nějaký čas dobře. Že však s penězi nehospodařili, rozkoulely se jim dosti brzo. Když jich bylo už namále, řekl Michal: „Nyní, bratři, půjdu já do světa a po svém štěstí se ohlídnu. Snad dostanu za kocoura také tolik, co jste vy dostali.“
Zase ho bratři napomenuli, aby šel hodně daleko, kde jsou lidé hloupí (снова ему братья напомнили, чтобы он пошел очень далеко, где есть глупые люди; napomenout – заметить, напомнить), v Čechách že by nic nedostal (что в Чехии он ничего бы не получил; Čechy, f /plur. tant./ – Чехия). Michal strčil kocoura do pytle a šel (Михал сунул кота в мешок и пошел; strčit – сунуть; pytel – мешок). Dlouho chodil, než přišel do jedné země, kde lidem nerozuměl (он долго ходил, прежде чем пришел в одну страну, где людей не понимал; země – страна; rozumět + Dativ – понимать). Ale než došel k hlavnímu městu, naučil se tolik, že se mohl trochu domluvit (но, прежде чем дошел до столицы, научился настолько, что уже мог немного объясняться; hlavní město, n – столица; trochu – немного; domluvit se – объясниться). Před městem ho potkal zase jeden pán a ptal se ho, co to v pytli nese (перед городом его опять /же/ встретил один господин и спросил у него, что это он в мешке несет).
Zase ho bratři napomenuli, aby šel hodně daleko, kde jsou lidé hloupí, v Čechách že by nic nedostal. Michal strčil kocoura do pytle a šel. Dlouho chodil, než přišel do jedné země, kde lidem nerozuměl. Ale než došel k hlavnímu městu, naučil se tolik, že se mohl trochu domluvit. Před městem ho potkal zase jeden pán a ptal se ho, co to v pytli nese.
„Kocoura,“ odpoví Michal a ukazuje mu ho (кота, – ответил Михал и показывает ему его; ukázat – показать).
„To je divné zvíře, a k čemu je dobré?“ (странный зверь, а на что он годится?)
„Chytá myši, ať jich je cokoliv v domě, všechny je zlapá (ловит мышей, пускай их сколь угодно в доме, всех схватит; chytat – ловить; ať – пускай; cokoliv – что угодно, сколько угодно; lapat – хватать).“
„Kocoura,“ odpoví Michal a ukazuje mu ho.
„To je divné zvíře, a k čemu je dobré?“
„Chytá myši, ať jich je cokoliv v domě, všechny je zlapá.“
„I strč jen honem toho lapáka do pytle a pojď ke králi (и суй только быстрее этого хватателя в мешок и иди к королю; strčit – сунуть; honem /разг./ – быстро; lapák – хвататель; pojď – иди). My máme v zámku tolik myší, že nám div po stole neběhají (у нас в замке столько мышей, что они у нас чудом по столу не бегают), a král by dal nevím co, kdyby se někomu poštěstilo, ze zámku je vypudit (и король бы дал не знаю что, если бы кому-нибудь удалось их прогнать из замка; poštěstit se – посчастливиться; vypudit – прогнать).“
„I strč jen honem toho lapáka do pytle a pojď ke králi. My máme v zámku tolik myší, že nám div po stole neběhají, a král by dal nevím co, kdyby se někomu poštěstilo, ze zámku je vypudit.“
„Toť bude snadná pomoc,“ odpověděl Michal (тут помочь будет несложно: «это будет легкая помощь», – ответил Михал; snadný – легкий; pomoc – помощь), strčil kocoura do pytle a chvátal za pánem (сунул кота в мешок и заторопился за /этим/ человеком; chvátat – торопиться).
Když přišli ke králi, řekl pán (когда пришли к королю, /этот/ господин сказал): „Milostivý králi, ten člověk zde má kocoura lapáka (милостивый король, у этого человека тут /в мешке/ кот-хвататель; zde – здесь). To je zvíře, které myši lapá, a kdyby Vaše Milost poručila, on by ho prodal (это животное, которое хватает мышей, и если бы ваша милость приказала, он бы его продал; zvíře, n – зверь, животное).“
„Je-li to pravda, rád ho koupím (если это правда, я с радостью его куплю).“
„Milostivý králi, jen mi povězte, kde jich je nejvíce (милостивый король, только скажите мне, где их больше всего; povědět – сказать; nejvíce – больше всего), a hned se přesvědčíte, jak je umí můj kocourek škrtit (и тотчас убедитесь, как их мой котик умеет душить; přesvědčit se – убедиться; umět – уметь; škrtit – душить).“
„Toť bude snadná pomoc,“ odpověděl Michal, strčil kocoura do pytle a chvátal za pánem.
Když přišli ke králi, řekl pán: „Milostivý králi, ten člověk zde má kocoura lapáka. To je zvíře, které myši lapá, a kdyby Vaše Milost poručila, on by ho prodal.“
„Je-li to pravda, rád ho koupím.“
„Milostivý králi, jen mi povězte, kde jich je nejvíce, a hned se přesvědčíte, jak je umí můj kocourek škrtit.“
I vedli Michala do komory, kde jich nejvíce bylo, takže se jich pod nohama jen hemžilo (и повели Михала в кладовую, где их больше всего было, так что под ногами они так и кишели; komora – кладовая; takže – так что; jen – только; hemžit se – кишеть). Michal rozvázal pytel, kocour vyskočil a způsobil takovou spoušť mezi myšmi, že nebylo možná (Михал развязал мешок, кот выскочил и произвел такое опустошение между мышами, что было /просто/ невозможно; způsobit – произвести; spoušť, f – опустошение).
I vedli Michala do komory, kde jich nejvíce bylo, takže se jich pod nohama jen hemžilo. Michal rozvázal pytel, kocour vyskočil a způsobil takovou spoušť mezi myšmi, že nebylo možná.
Král měl nesmírnou radost a hned poručil, aby se Michalu deset tisíc zlatých vyplatilo (король был безмерно рад и тотчас приказал, чтобы Михалу выплатили десять тысяч золотых; nesmírný – безмерный). Michal si poskočil, když měl tolik peněz, a s veselou se vrátil domů (Михал подпрыгнул, раз у него было столько денег, и весело вернулся домой; poskočit – подпрыгнуть; s veselou – весело). Za dva dni po jeho odchodu napadlo krále, co bude asi ten lapák žrát, až žádných myší nebude (спустя два дня после его ухода королю пришло в голову, а что же так будет есть этот хвататель, когда никаких мышей не будет; odchod – уход; nápad, m – идея; žádný – никакой). To nikdo nevěděl, a Michal byl pryč (этого никто не знал, а Михала не было; vědět – знать; být pryč – находиться в другом месте). I poručil král, aby sedl jezdec na nejrychlejšího koně a Michala dohonil (и приказал король, чтобы всадник сел на самого быстрого коня и догнал Михала; jezdec – всадник; nejrychlejší – самый быстрый; dohonit – догнать).
Král měl nesmírnou radost a hned poručil, aby se Michalu deset tisíc zlatých vyplatilo. Michal si poskočil, když měl tolik peněz, a s veselou se vrátil domů. Za dva dni po jeho odchodu napadlo králi, co bude asi ten lapák žrát, až žádných myší nebude. To nikdo nevěděl, a Michal byl pryč. I poručil král, aby sedl jezdec na nejrychlejšího koně a Michala dohonil.
Michal kráčel zatím pokojně cestou, kudy byl do města přišel (между тем Михал шел спокойно дорогой, по которой и пришел в город; kráčet – шагать; zatím – между тем; pokojně – мирно; cesta – дорога; kudy – в каком направлении). Čtvrtý den vidí najednou za sebou jezdce (на четвертый день вдруг видит за собой всадника; najednou – вдруг), který zdaleka na něho volá; zůstane tedy stát (который издалека ему кричит; тогда он остается стоять; volat – кричать; zůstat – остаться; stát – стоять). Jezdec přijede a začne se Michala polovic německy, polovic česky něco ptát (всадник приближается и начинает Михала наполовину по-немецки, наполовину по-чешски о чем-то спрашивать; začít – начать; polovina – половина; polovice /нар./ – наполовину; ptát se – спрашивать), čemu ale Michal nerozuměl (чего, однако, Михал не понял); aby mu ulehčil, ptá se ho po německu: „Was (чтобы ему облегчил /задачу/, спрашивает его по-немецки: «вас?» (что?); ulehčit – облегчить)?“
Michal kráčel zatím pokojně cestou, kudy byl do města přišel. Čtvrtý den vidí najednou za sebou jezdce, který zdaleka na něho volá; zůstane tedy stát. Jezdec přijede a začne se Michala polovic německy, polovic česky něco ptát, čemu ale Michal nerozuměl; aby mu ulehčil, ptá se ho po německu: „Was?“
Ale na tu otázku se jezdec obrátí a ujíždí, jak by ho vítr unášel (но на этот вопрос всадник разворачивается и уезжает, как будто его ветер уносит; otázka, f – вопрос; obrátit se – обернуться; ujíždět – уехать; unášet – уносить). Michal si pomyslí, ten chlap je blázen, a jde spánembohem dále (Михал подумал, этот парень сумасшедший, и пошел с Божьей помощью дальше; pomyslit si – подумать; blázen – сумасшедший).
Ale na tu otázku se jezdec obrátí a ujíždí, jak by ho vítr unášel. Michal si pomyslí, ten chlap je blázen, a jde spánembohem dále.
Celý uřícený, uprášený vrátil se jezdec zpátky (совсем запыхавшийся, запыленный вернулся всадник назад; uřícený – запыхавшийся; uprášený – запыленный; zpátky – обратно), a sotva skočil z koně, běžel ke králi a oznamoval (и как только соскочил с коня, он побежал к королю и сообщил; běžet – бежать, побежать; oznamovat – сообщать): „Milostivý králi, smutná novina (милостивый король, печальное известие; smutný – печальный), až zlapá kocour myši, bude po nás veta (когда переловит кот мышей, будет нам конец; veta po někom / něčem – конец кому-либо / чему-либо).“
„Kdo ti to řekl?“ ptal se uleknutý král (кто тебе это сказал? – спросил испуганный король; uleknutý – испуганный).
„Ten člověk, co nám kocoura prodal (тот человек, что нам кота продал). Na cestě jsem ho dohonil (в пути я его догнал; dohonit – догнать), i ptám se, co bude to zvíře žrát až všechny myši zlapá (и спрашиваю, что будет этот зверь есть, когда всех мышей переловит; zvíře, n – зверь; žrát – есть /о животном/), a on mi řekl: Vás (а он мне сказал: «вас»)!“
Celý uřícený, uprášený vrátil se jezdec zpátky, a sotva skočil z koně, běžel ke králi a oznamoval: „Milostivý králi, smutná novina, až zlapá kocour myši, bude po nás veta.“
„Kdo ti to řekl?“ ptal se uleknutý král.
„Ten člověk, co nám kocoura prodal. Na cestě jsem ho dohonil, i ptám se, co bude to zvíře žrát až všechny myši zlapá, a on mi řekl: Vás!“
Hned svolal král celou svou radu a jednalo se (тотчас созвал король весь свой совет, и пошел разговор: «обсуждалось»; jednat – обсуждать), co s kocourem počít (что с котом делать: «что с котом начать»; počít – делать). Po dlouhém rokování se usnesli (после долгих прений приняли решение; rokování – совещание /возвыш./; usnést se – принять решение), že ho nechají v komoře zavřeného a že tam postaví dvojí stráž, aby nemohl ven (что его оставят в кладовой запертого и что поставят там двойную стражу, чтобы он не смог наружу /выбраться/; nechat – оставить; zavřený – закрытый; stráž – стража; dvojí – двойной; ven – наружу). Tu chvíli dostal nejvyšší generál rozkaz, aby postavil čtyři silné a neohrožené muže ke komoře na stráž (в этот же миг самый главный генерал получил приказ поставить: «чтобы поставил» четырех сильных и бесстрашных мужей охранять кладовую; neohrožený – бесстрашный). Noc a den stál na každém rohu jeden a strachy umíral (день и ночь на каждом углу стоял один /страж/ и умирал со страху: «страхами»; roh – угол), kdykoliv to v komoře zarachotilo (как только в кладовой что-нибудь загремит: «загремело»; kdykoliv – всякий раз; zarachotit – загреметь). Druhou noc bylo ale ticho, protože kocour všechny myši zlapal (но на другую ночь была тишина, потому что кот всех мышей переловил; ticho, n – тишина).
Hned svolal král celou svou radu a jednalo se, co s kocourem počít. Po dlouhém rokováni se usnesli, že ho nechají v komoře zavřeného a že tam postaví dvojí stráž, aby nemohl ven. Tu chvíli dostal nejvyšší generál rozkaz, aby postavil čtyři silné a neohrožené muže ke komoře na stráž. Noc a den stál na každém rohu jeden a strachy umíral, kdykoliv to v komoře zarachotilo. Druhou noc bylo ale ticho, protože kocour všechny myši zlapal.
Ráno když se v komoře ještě nic nehýbalo (когда /и/ утром в кладовой еще ничего не шевелилось; hýbat se – шевелиться), myslil si muž blíže okna stojící, co to asi znamená (мужчина, стоявший возле окна, задумался, что бы это могло значить; asi – наверное; znamenat – значить). Osmělil se tedy a nahlídl do komory (итак, он осмелел и заглянул в кладовую; osmělit se – осмелиться; nahlížet – заглядывать). Ale běda (но горе)! Kocour seděl na okně, a jak zahlídl fousatou bradu a huňatou čepici (кот сидел на окне и, как увидел волосатую бороду и косматую шапку; zahlídnout – завидеть; fousatý – усатый, волосатый; brada – борода; huňatý – косматый; čepice – шапка), lekl se, vyrazil okno a byl tentam (испугался, разбил окно и был таков: «был тот там»; leknout se – испугаться; vyrazit – выбить). Druhý muž zaslechl křik, i běží se podívat a tu vidí vojáka ležet bradou vzhůru (другой муж услышал крик, и /вот уже/ бежит посмотреть, и тут видит солдата, лежащего подбородком вверх; zaslechnout – услышать; podívat se – взглянуть; voják – солдат; brada, f – подбородок).
Ráno když se v komoře ještě nic nehýbalo, myslil si muž blíže okna stojící, co to asi znamená. Osmělil se tedy a nahlídl do komory. Ale běda! Kocour seděl na okně, a jak zahlídl fousatou bradu a huňatou čepici, lekl se, vyrazil okno a byl tentam. Druhý muž zaslechl křik, i běží se podívat a tu vidí vojáka ležet bradou vzhůru.
Tryskem pádí do zámku a volá: „Ach zle je, zle, milostivý králi (во всю прыть он мчится в замок и кричит: «ох, беда, беда, милостивый государь»; tryskem – во весь опор, галопом; pádit – мчаться; zle – плохо)! Ten ukrutný myšilapák dostal se z komory a zakousl mého kamaráda, co u okna stál (этот свирепый мышехвататель выбрался из кладовки и вцепился в моего товарища, который стоял у окна; ukrutný – свирепый; dostat se – выбраться; zakousnout – вцепиться зубами; kamarád – товарищ). Bůhvíkde běhá a co již lidí uškrtil (бог знает где он бегает и сколько уже людей удушил; uškrtit – удушить). Ó, to je neštěstí (о, какое несчастье)!“
Tryskem pádí do zámku a volá: „Ach zle je, zle, milostivý králi! Ten ukrutný myšilapák dostal se z komory a zakousl mého kamaráda, co u okna stál. Bůhvíkde běhá a co již lidí uškrtil. Ó, to je neštěstí!“
Hned se všecky domy uzavíraly, kde kdo byl, se schoval (тотчас все дома позапирались, все попрятались, кто где был; uzavírat se – запираться; schovat se – спрятаться) a král poručil, aby se pluk těch nejsrdnatějších mužů v těžké brnění přistrojil a na kocoura táhl (и король приказал, чтобы полк самых отважных мужей облачился в тяжелые доспехи и отправился /в поход/ на кота; srdnatý – отважный; brnění, n – доспехи; přistrojit se /устар./ – облечься; táhnout – зд.: отправляться). To se také hned vyplnilo, ale ačkoli se honilo tři dni, po kocouru nebylo více ani památky (и это тут же исполнилось, но, хотя гнались за ним три дня, от кота не осталось больше даже воспоминания; vyplnit se – исполниться; ačkoli – хотя; honit se – гнаться; památka, f – воспоминание).
Hned se všecky domy uzavíraly, kde kdo byl, se schoval a král poručil, aby se pluk těch nejsrdnatějších mužů v těžké brnění přistrojil a na kocoura táhl. To se také hned vyplnilo, ale ačkoli se honilo tři dni, po kocouru nebylo více ani památky.
Bratři žili zatím svorně a pokojně, hospodařili lépe než prve (между тем братья жили дружно и мирно, вели хозяйство лучше, чем прежде; zatím – между тем; svorně – дружно; hospodařit – вести хозяйство; prve /устар./ – прежде), neboť věděli, že se teď na nic více spolehnout nemohou (поскольку знали, что теперь они ни на что больше рассчитывать не могут; neboť – поскольку; vědět – знать; spolehnout se – рассчитывать). Častokráte ale, sedíce pohromadě, hloupým lidem se vysmívali (но часто, собираясь: «сидя» вместе, они посмеивались над глупыми людьми; pohromadě – вместе; vysmívat se – посмеиваться).
Bratři žili zatím svorně a pokojně, hospodařili lépe než prve, neboť věděli, že se teď na nic více spolehnout nemohou. Častokráte ale, sedíce pohromadě, hloupým lidem se vysmívali.